Power router je zařízení ke směrování toku elektrické energie z FVE do bojleru/akumulační nádrže. Umožňuje vyčítání dat ze střídače/smartmeteru pomocí Modbusu (RS485) a podle nastavených parametrů spínat dva nezávislé topné okruhy s celkem až osmi spirálami. Součástí regulace je vstup signálu HDO a tří teplot. Regulátor pak monitoruje teplotu nádrží, přičemž při jejich poklesu pod nastavenou mez sepne spirálu nezávisle na stavu FVE (např. v zimě, kdy není výroba dostatečná). Systém je tedy zcela autonomní – prioritně je spotřebována elektřina z FVE, ale při nedostatku slunce se nestane, že by v nádrži nebyla dostatečně nahřátá voda.
Dále je možné jednotlivé výstupy nezávisle ovládat podle několika jednoduchých podmínek (např. teplota v nádrži, výkon FVE, teplota střídače atd.).
Aktuální verze firmware Power routeru je 0.97 (250515). Změny v jednotlivých FW na stránce Power Router – verze firmware
Power router s aktuálním firmware umí vždy vše níže popsané. Není nutné vybírat z několika různých variant podle počtu spirál, typu regulace, nebo typu komunikace.
PowerRouter nevyžaduje připojení na internet ani jakoukoliv externí palikaci do počítače nebo na mobilu. PowerRouter nelze vzdáleně ovládat přes internet, ale pouze lokálně pomocí ovládacího panelu. Přes internet je možné pouze synchronizovat hodiny a odesílat aktuální hodnoty na web T-REG DataShare.
Seznam podporovaných střídačů/zařízení: PowerRouter umožňuje uživatelské nastavení modbus registrů. Pokud znáte správné adresy registrů, lze připojit jakékoliv zařízení. Nejste tedy omezeni seznamem připravených zařízení níže.
Seznam předpřipravených modbus registrů: – Sofar Solar HYD 5K – 20KTL – 3PH – Sofar Solar ME3000SP, HYD-xx00-ES – Solax G3 – Epever Tracer-AN (načítá data PV a VOC a napětí baterie) – Chint DTSU666 (načítá data sítě – napětí, proudy, výkony) – Siemens PAC3100 (pouze data sítě)
– Přímé měření napětí akumulátoru analogovým vstupem (orientační měření).
Topné spirály a jiné tepelné spotřebiče musí být vždy zapojeny přes nezávislý termostat, a tepelnou pojistku, která je odstaví v případě poruchy regulátoru! Tlakové nádoby vždy musí mít pojistný ventil patřičné dimenze, který je funkční a pravidelně se zkouší! Více informací naleznete v článku Bezpečnost především! Ochrana před přetopením nádrže.
Účelem zařízení je směrovat elektřinu do odporových zátěží (typicky bojler, akumulační nádoba, elektrické topení, …) tak, aby bylo využití FVE co nejvyšší. Podrobnosti o principu regulace na webu mylms.cz
Vytěžování FVE ráno a večer. Výrobna je postupně zatěžována tak, aby byl co nejvíce využitý výrobní výkon.
Power router může regulovat ohřev ve FVE s přetoky i bez přetoků, případně i v ostrovním režimu podle úrovně nabití (SOC), nebo napětí akumulátoru.
Power Router může pracovat zcela off-line, nebo volitelně s připojením k internetu prostřednictvím WiFi. Je tak možné aktualizovat čas s internetem a odesílat data na server T-REG DataShare (případně na jiný server) pro zobrazení aktuálních hodnot regulace.
Přiřazení výstupů k jednotlivým regulátorům
Zařízení reguluje celkem až 8 spirál ve dvou okruzích „Ohřev 1 TUV“ a „Ohřev 2 AKU“. Každý topný okruh má své analogově řízené SSR (AO1 a AO2; řízení 0 – 10 V) a k němu je možné použít až 5 digitálních SSR. Digitální SSR jsou mezi oběma regulátory sdílena. Počet použitých spirál regulátoru se řídí parametrem „Maximální výkon“, kdy se 100 % vždy vztahuje k jedné spirále. Pokud je nastaveno max. 100 %, je regulováno pouze analogové SSR. Pokud je výkon nastaven např. na 300 % je regulování analogové SSR a k němu dvě digitální.
K PowerRouteru je připojen 1f bojler a 3f akumulační nádoba. Regulátor 1 (Ohřev 1) je nastaven na 100 %, ovládá tedy pouze analogové SSR AO1. Regulátor 2 (Ohřev 2) je nastaven na 300 % ovládá tedy analogové SSR AO2 a první dvě volná digitální SSR DO1 a DO2. Ostatní výstupy nejsou pro regulátory použity.
K PowerRouteru je připojen 3f bojler a 1f akumulační nádoba. Regulátor 1 je nastaven na 300 %, ovládá tedy analogové SSR AO1 a první dvě digitální SSR DO1 a DO2. Regulátor 2 je nastaven na 100 % ovládá tedy pouze analogové SSR AO2. Ostatní výstupy nejsou pro regulátory použity.
K PowerRouteru je připojen 3f bojler a 3f akumulační nádoba. Regulátor 1 je nastaven na 300 %, ovládá tedy analogové SSR AO1 a první dvě digitální SSR DO1 a DO2. Regulátor 2 je nastaven na 300 % ovládá tedy analogové SSR AO2 a další dvě volná digitální SSR DO3 a DO4. Poslední výstup není pro regulátory použit.
Princip regulace a řízení více SSR (např. 3f spirála)
Výkon bojleru (Ohřev 1 TUV) je plynule zvyšován. Po dosažení plného výkonu, nebo po nahřátí bojleru na požadovanou teplotu dochází k regulaci ohřevu akumulační nádoby (Ohřev 2 AKU). Ohřev 1 má tedy vždy přednost. První spirála (L1) je plynule regulována analogovým SSR AO1. Při dosažení maximálního výkonu (SSR je sepnuto na 100 %) je první spirála vypnuta a okamžitě spuštěna druhá spirála (L2) připojena k digitálnímu SSR. Regulace nadále probíhá prostřednictvím prvního analogového SSR. Po dosažení 100 % je výkon opět snížen na 0 % a sepnuta třetí spirála (L3). A tak dále, podle požadovaného maximálního výkonu. Výkon podle kterého probíhá regulace je součtový výkon na všech měřených fázích. Tento způsob regulace vyžaduje připojení třífázové spirály v asymetrickému střídači, které jsou osazovány v drtivé většině instalací. Asymetrický střídač je schopný „přesměrovat“ energii na konkrétní zatíženou fázi. Výhoda je nižší tvorba rušení, neboť všechny spirály kromě první se spínají vždy na 100 %.
Pro regulaci je ale možné např. připojit všechny výstupy na jednu fázi, nebo na libovolné fáze. Záleží na topologii FVE (s/bez přetoků, s/bez Aku., 1f/3f, ostrovní, připojená k síti, …).
Způsob regulace třífázové spirály na 0 – 300 %. Plynulá regulace probíhá pouze na 1. fázi (hnědá). Ostatní fáze se spínají v režimu ON/OFF
Hardware
Zařízení se skládá ze řídící jednotky, která má napájení 12 V dc, displeje a výkonových prvků, které nejsou součástí základního modulu. Řídící jednotka má 6 digitálních a 4 analogové vstupy 0 – 5 V, 2 přímé digitální vstupy, 2 analogové výstupy 0 – 10 V k řízení např. analogových SSR* (např. fázově řízené) a 6 digitálních výstupů. Dále je na desce komunikační port ModbusRTU (RS485).
*K regulaci kromě analogových SSR je možné použít např. frekvenční měnič k motoru. Na 3f výstup měniče lze připojit 3f spirálu a plynule regulovat výkon pomocí V/f křivky. Tento způsob regulace může způsobovat menší rušení do sítě, zlepšit symetrii zátěže apod. Samozřejmě je možné připojit jakýkoliv jiný technologický regulátor s řídícím signálem 0 – 10 V (případně převést na 0-20/4-20 mA).
Schéma zapojení regulátoru Power Router (klikni pro plné rozlišení)
DI 1 (bezpotencionální – propojení s GND) – signál HDO
DI 2 (bezpotencionální – propojení s GND) – signál povolení (sepnutí vstupu povolí ohřev Regulátoru 1)
DI 3 (bezpotencionální – propojení s GND) – signál povolení (sepnutí vstupu povolí ohřev Regulátoru 2)
DI 4 – 6 (bezpotencionální – propojení s GND) – není použito
Vstupy DI1..DI6 jsou bezpotencionální a je zakázáno na ně připojovat jakékoliv napětí. Aktivace se provede propojením se svorkou GND. Signál Povolení povolí provoz ohřevu bojleru/akumulační nádrže. Pokud není tento vstup vyžadován, jednoduše se propojí. Pro provoz regulace v režimu HDO je nutné spínat signál HDO (DI1), vstup propojit, nebo nastavit režim regulace 2 = simulace HDO.
I 1 (digitální vstup) – připojení až třech digitálních teplotních čidel DS18B20
I 2 (digitální vstup) – není použito
Čidla teploty se zapojují paralelně k napájení 3V3, GND a I1. Jednotlivé čidla mají vnitřní adresu, takže je systém rozpozná jako samostatné snímače. Rozpoznávání čidel se provádí pouze jednou při zapnutí napájení. Není možné připojit další snímač za provozu. Vedení od snímačů se nesmí křížit se silovými obvody.
AI 1 (analogový vstup 0 – 5 V) – připojení měření napětí akumulátoru
AI 2 – 4 (analogový vstup 0 – 5 V) – není použito
Analogové vstupy AI1..AI4 jsou vztaženy vůči svorce GND. Při připojovaní akumulátoru pozor na případné procházející proudy. Maximální napětí na vstupu nesmí ani krátkodobě překročit 5 V!
AO 1 (analogový výstup 0 – 10 V) – připojení analogového (0 – 10 V) SSR pro Regulátor 1
AO 2 (analogový výstup 0 – 10 V) – připojení analogového (0 – 10 V) SSR pro Regulátor 2
Analogové výstupy AI1..AI2 jsou vztaženy vůči svorce GND. Jsou to pouze signálové výstupy, není na ně možné připojovat zátěž. Maximální zátěž je 20 mA na výstup.
DOx – OUT x (digitální výstup 12 V) – připojení digitálního (3 – 32 V) SSR
DOx – R x (reléový výstup max. 10 A) – relé pro spínání ventilátoru chlazení SSR
Digitální výstupy DOx mají napěťový výstup 12 V (max. 100 mA na výstup). Napájení +12 V je stále připojeno a spíná se vodič mínus. Reléové výstupy DOx jsou přepínací kontakty relé s mezními parametry 250 V 10 A. Nedoporučuji je však přímo zatěžovat připojením výkonových spotřebičů. Výstupy je možné přiřadit buď k regulaci, nebo je ovládat prostřednictvím funkce ovládání digitálních výstupů. Pokud je výstup ovládán regulací, není možné mu přiřadit jinou funkci. Deska má celkem 6 výstupů – jestli je osazeno relé, nebo digitální výstup záleží na provedení (definovat v objednávce).
RS485 (datová komunikace Modbus) – připojení FVE střídače
U komunikace Modbus RTU je možné nastavit adresu zařízení a přenosovou rychlost. Při změně přenosové rychlosti je nutné restartovat zařízení. Nastavení komunikace je 8N1 (8 databitů, no parity, 1 stop bit). Jednotlové adresy registrů se provádí v menu Modbus > Zařízení. Vodiče A+ a B- se mezi Power routerem a střídačem se nekříží = A na A, B na B.
K základní jednotce je prostřednictvím desky ConnectionBoard a plochého kabelu připojena deska displeje. Ta má takový rozměr, aby šla vložit do řady jističů (šířka je cca 8 modulů). Kromě samotného displeje (barevný displej, 320 x 240 pixelů) deska obsahuje 6 tlačítek – šipky, tlačítko „OK“, tlačítko „zpět“ a signalizační kontrolku. Displej během provozu neodpojovat!
Firmware (v0.98 – 250500)
Obrázky jsou ze starší verze firmware!
Po nastartování systému se na displeji zobrazí hlavní obrazovka a pokud je povolena, nastává regulace výkonu spotřebičů. Běh systému signalizuje blikání stavové diody mezi tlačítky OK a Zpět. Dioda bliká cca v sekundovém intervalu. Při odesílání dat, nebo komunikaci je možné kratší, nebo delší svícení diody. To nemá na funkci zařízení vliv.
Ve stavové liště se zobrazuje stav WiFi (modrá = OK, červená = chyba, šedá = neaktivní), Cloud (modrá – proběhlo odeslání dat na cloud), RS485 (= ModbusRTU; zelená = OK, červená = chyba, šedá = neaktivní).
Na hlavní obrazovce se v horní části zobrazuje aktuální stav FVE, AKU, sítě a domu. U každé ikony jsou až dvě hodnoty a směr toku energie. Hodnoty nemusí být platné, pokud se nenačítají všechna potřebná data pro zobrazení. V dolní části displeje je stav obou regulátorů. Pokud je regulátor v červeném rámečku, je jeho chod blokován (nepřipojené čidlo, chybí signál povolení).
Z hlavní obrazovky je možné přejít na jednotlivé stavové obrazovky stisknutím tlačítka <, nebo >. Zpět na hlavní obrazovku je možné vždy přejít stisknutím tlačítka „Zpět“.
Hlavní obrazovka regulátoru
STAV FVE
Zobrazuje aktuální napětí napětí, proud a výkon a panelech. Dále celkový výkon a teplotu střídače. Obnovení všech hodnot se provádí cca jednou za minutu. Zobrazené hodnoty se mohou lišit v závislosti na připojeném zařízení.
STAV SÍTĚ
Zobrazuje aktuální fázově napětí, proudy a výkony. Dále celkový výkon z/do sítě a stav HDO. Obnovení všech hodnot se provádí cca jednou za minutu. Zobrazené hodnoty se mohou lišit v závislosti na připojeném zařízení.
STAV OHŘEVU
Na této obrazovce jsou zobrazeny aktuální výkony ohřevů. Je zde zobrazen celkový výkon v procentech a bargraf.
STAV SYSTÉMU
Zobrazuje kód poslední modbus chyby, celkový počet chybných Modbus komunikací (max. 254), status poslední WiFi komunikace, aktuální sílu WiFi signálu.
Modbus Chyby (při funkční komunikaci zůstává zobrazena hodnota poslední chyby) 0 – Komunikace bez chyby 224 – Neshodné ID zařízení 225 – Neshodný požadavek 226 – Vypršel timeout (zařízení není připojeno, nebo nestihlo odpovědět) 227 – Chybný kontrolní součet CRC
WiFi status 0 – V klidu 1 – Požadovaná síť (SSID) nedostupná 2 – Skenování dokončeno 3 – Připojeno 4 – Připojení selhalo 5 – Připojení ztraceno 6 – Odpojeno
Síla WiFi signálu Zobrazuje aktuální úroveň signálu WiFi v procentech. nad 70 – Výborný signál nad 65 – Dobrý signál pod 45 – Špatný signál (jsou možné výpadky sítě) pod 40 – Velmi špatný signál (jsou možné výpadky sítě)
VSTUPY / VÝSTUPY
Na této obrazovce je zobrazen aktuální stav vstupů a výstupů zařízení. Adresy snímačů, stavy analogových vstupů, stavy analogových výstupů (0 – 100 %) a stavy digitálních vstupů a výstupů. Hodnoty analogových vstupů jsou již předzpracované na zadané hodnoty.
Adresy teplotních snímačů jsou načítány pouze jednou po zapnutí. Pokud dojde k připojení dalšího snímače během provozu, není tento automaticky detekován. Je nutné provést restart zařízení.
Menu přístroje
Stisknutím tlačítka „OK“ na hlavní obrazovce se přejde do menu přístroje. Zde je možné plně konfigurovat zařízení. V případě nečinnosti delší než 1 minutu dojde k automatickému návratu na hlavní obrazovku bez uložení nastavovaných hodnot do trvalé paměti.
Menu > Nastavení zařízení > Hodiny
Slouží k nastavení data a času zařízení. Pokud je NTP server aktivní a je zařízení připojeno k internetu, dochází k automatickému nastavování data a času. Čas je možné zálohovat akumulátorem CR1220 na desce (standardně není osazen). V opačném případě dojde po odpojení napájení regulátoru k vynulování času. Přesný čas není pro chod zařízení důležitý.
Menu > Nastavení zařízení > Displej
Zde je možné nakonfigurovat čas, za který dojde k zhasnutí displeje. Je možné nastavit 0 – 250 sekund. Pokud je hodnota nastavena na 0, není zhasínání displeje aktivní
Menu > Nastavení přístroje > Modbus
Slouží ke konfiguraci komunikačního kanálu ModbusRTU. Komunikce je pevně nastavena na 8N1. Lze nastavit několik dalších parametrů.
Adresa zařízení Modbus adresa cílového zařízení.
Přenosová rychlost Je nutné nastavit stejnou rychlost na všech zařízeních. Po změně přenosové rychlosti je nutné stisknout tlačítko „Zpět“, aby došlo k uložení nastavení do EEPROM a restartovat zařízení volbou restart, nebo odpojením od napájení! 0 – 9600 baud 1 – 19200 baud 2 – 38400 baud 3 – 57600 baud 4 – 115200 baud
Max. počet chybných komunikací v řadě Při překročení počtu chybných komunikací dojde k vypnutí komunikační linky a je nutné ji opět aktivovat. Pokud je parametr nastaven na 0, není odstavování komunikace aktivní.
Reset počítadla chybných komunikací Každá chybná modbus komunikace je započítána do počítadla (max. 255 chyb). Touto volbou je možné počítadlo vynulovat.
Typ zařízení V této části menu se nastavují adresy jednotlivých registrů, ze kterých jsou načítána data do PowerRouteru. Zóna čtení – určuje, jestli se data načítají z holding, nebo input registru Adresa hodnoty – číslo registru Typ hodnoty – formát uložení dat v registru (U16, I16, U32, I32) Násobek hodnoty – vynásobí hodnotu koeficientem *0,0001 .. *10000 Invertovat hodnotu – vynásobí načtenou hodnotu *-1 Interval načítání – interval načítání dat* Interval blokace načítání – interval blokování načítání dat* * 0 – nenačítá/neblokuje načítání * kladné hodnoty 1..59 – načítá/blokuje konkrétní sekundu (2 = druhá sekunda v minutě) * záporné hodnoty -1..-59 – načítá/blokuje každou dělitelnou sekundu (-2 = sudé sekundy)
Menu > Nastavení přístroje > WiFi
Zařízení umožňuje komunikaci přes WiFi, která slouží např. k nastavení času, odesílání dat na cloud T-REG DataShare, případné jiný. Přihlašovací údaje (SSID a heslo) k WiFi a adresu cloudu k odesílání dat je nutné vyplnit ve webovém konfiguračním protálu. Pokud není nastavena adresa serveru, data se odesílají na T-REG DataShare. Po otevření konfiguračního portálu je zařízení blokováno cca 5 minut. Je nutné se k portálu přilásit a ukončit jej tlačítkem Exit, počkat na timeout, nebo restartovat zařízení.
Menu > Nastavení přístroje > Analogové vstupy (AI1 – AI4)
Zařízení disponuje čtyřmi analogovými napěťovými vstupy 0 – 5 V dc. Ty lze přepočítat pro jiný rozsah (např. při použití děliče napětí). Zařízení vždy pracuje s přepočítanou hodnotou!
V menu analogové vstupy je možné nastavit zdroj napětí pro regulaci ohřevu. Pokud je volba neaktivní, vychází hodnota napětí akumulátoru z Modbus komunikace. Pokud je volba aktivní, je hodnota napětí snímána analogovým vstupem podle zadaného přepočtu.
Na obrazovce jednotlivých vstupů se zobrazuje bargraf vybuzení vstupu a původní hodnota (0 – 500 odpovídá 0 – 5 V) a přepočítaná hodnota.
Hodnota AIx při 0 % Analogová hodnota, která odpovídá nulovému napětí na vstupu.
Hodnota AIx při 100 % Analogová hodnota, která odpovídá plnému napětí (5 V) na vstupu.
Pokud by byl připojen akumulátor 24 V s odporovým děličem 1:5, bylo by při napětí 25 V na vstupu regulátoru 5 V. Hodnota AIx při 0% se nastaví na 0,0, hodnota AIx při 100% se nastaví na 25,0 V. Lépe je hodnoty nastavit podle změřeného skutečného napětí. Např.: Při odpojeném akumulátoru je za děličem 0 V. Hodnota AIx při 0% se nastaví na 0,0 V. Při připojeném akumulátoru s napětím 24,5 V je za děličem 2,25 V -> 24,5 / 2,25 * 5,0 = 54,44 V. Hodnota AIx při 100% se nastaví na 54,44 V. Hodnotu na displeji ji potřeba ověřit, jestli odpovídá skutečnému napětí na akumulátoru. Případně provést korekci. Pokud není hodnota měřeného napětí zcela lineární, je nutné zkalibrovat hodnotu v místě předpokládané regulace – tedy při napětí nabytého akumulátoru. Napětí u 24V akumulátoru je tedy nutné seřídit okolo hodnoty 24 V, ne např. při 12 V.
Menu > Odesílání dat na cloud
Data ze zařízení je možné prostřednictvím WiFi odesílat na cloud. PowerRouter podporuje cloud T-REG DataShare, kde je možné k datům přistupovat skrze ID zařízení. pokud se vyplní adresa serveru, je možné odesílat data jinam (např. tmep.cz a další). Data jsou odesílána formou GET požadavku v tomto formátu:
Menu > Ohřev 1 (TUV) / Ohřev 2 (AKU)
Ohřev je možné nastavit ve režimu HDO a FVE.
Nastavení ohřevu HDO Pokud je aktivní signál HDO a teplota nádrže je pod nastavenou hodnotu, je ohřev aktivní. Je možné mód ohřevu zapnout/vypnout a nastavit cílovou teplotu ohřevu. Pokud není k Power routeru přiveden signál HDO a je potřeba udržovat minimální teplotu, je možné propojit vstup DI1 se svorkou GND – tím bude signál HDO simulován. Případně je možné nastavit režim regulace 2 – simulace HDO. 0 – Ohřev HDO není aktivní 1 – Ohřev HDO aktivní (pouze při signálu HDO) 2 – Simulace HDO (ohřev aktivní i když není signál HDO přítomný)
Nastavení ohřevu FVE Je možné zvolit z několika módů podle kterých probíhá regulace a cílovou teplotu ohřevu. 0 – ohřev FVE neaktivní 1 – regulace výkonu podle přetoku do sítě (je sledován celkový 3f výkon)* 2 – regulace výkonu podle výkonu akumulátoru** 3 – regulace výkonu podle SOC (úroveň nabití) baterie v % 4 – regulace výkonu podle napětí baterie (modbus, nebo analogový vstup)
Pokud stoupne přetok/SOC/napětí nad hodnotu „Přetok pro zvyšování“, je výkon spirály zvyšován a naopak.
*hodnoty přetoku se vztahuje k výkonu ze sítě. Přetok má tedy zápornou hodnotu. ** nabíjení akumulátoru = kladný výkon, vybíjení akumulátoru = záporný výkon
Regulace podle přetoků je aktivní, pouze pokud je hodnota SOC akumulátoru (úroveň nabití) nad nastavenou mez. Pokud není akumulátor osazen, je možné nastavit hodnotu 0.0 % – regulace bude aktivní stále. Při zvýšení přetoku nad nastavenou mez se výkon topné spirály zvyšuje, při poklesu přetoku pod nastavenou mez se výkon snižuje. Protože je přetok záporný, je nutné nastavit parametr Přetok pro zvyšování na nižší hodnotu. Viz obrázek níže.
Pro regulaci v bezpřetokovém režimu FVE bez AKU se výkon pro zvyšování výkonu nastaví na cca jednotky až desítky W (např. 10 W). Výkon pro snižování se nastaví na cca 100 W. Pokud FVE vyrábí a drží odběr ze sítě na minimálním výkonu, snaží se regulátor zvyšovat výkon. Pokud není dostatek výkonu z FVE, příkon ze sítě se zvětší a výkon regulátoru se sníží. Tímto způsobem si regulátor „oťukává“ možný dodávaný výkon FVE.
Společná nastavení ohřevu FVE
Hystereze termostatu udává v jakém rozmezí se bude spínat ohřev. Při nastavené teplotě 50 °C a hysterezi 2 °C dojde k vypnutí ohřevu při teplotě nad 50°C a zapnutí při poklesu pod 48 °C. Díky použití SSR jako spínacího prvku je možné hysterezi snížit na malou hodnotu (cca 0,5 °C). Topení sice bude více cyklovat, ale díky použití polovodičového prvku to nevadí.
Při překročení maximální teploty dojde k okamžitému snížení výkonu na 0 %. Není přihlíženo k hodnotě kroku výkonu, požadované teplotě, aktuálnímu přetoku atd.
Maximální výkon udává jakým maximálním výkonem bude prováděn ohřev. Hodnota 100 % je vztažena na jednu spirálu. 100 % = 1f spirála, 300 % = 3f spirála, 600 % = 6 spirál, které se spínají postupně.
Analogový offset – některá analogová SSR potřebují nějaké minimální napětí pro svoji funkci. Výstup tedy může být posunutý, aby při 0% výkonu bylo relé napájeno, ale výkon byl nastaven na 0 %. Více v části Nastavení analogového offsetu.
Krok výkonu ++/– – udává po jakých výkonových krocích je zvyšován/snižován výkon topení. Standardně je proveden 1 krok/1 s. U regulace výkonu podle přetoku do sítě je krok výkonu navíc upravován tímto způsobem: Při překročení hodnoty přetoku 5 x – krok výkonu je 2 x Při překročení hodnoty přetoku 10 x – krok výkonu je 4 x
Power Router reguluje postupným přidáváním/ubíráním výkonu. Regulaci lze tak poměrně snadno odladit i v případě, kdy střídač neposkytuje své hodnoty dostatečně rychle. Není potřeba nějak přesně ladit PID regulaci apod. Např. střídač Sofar Solar HYD10 dodává svoje hodnoty jednou za sekundu. Nicméně, někdy odpoví dvakrát po sobě stejnou hodnotou, i když v reálu je hodnota již jiná. Příliš rychlá regulace by zbytečně moc zvýšila/snížíla výkon spirál a systém by se měl tendenci rozkmitávat. Je tedy lepší nastavit regulaci pomalejší. Pokud je komunikce distatečně rychlá a stabilní, je možné regulovat po větších krocích.
Menu > Ovládání digitálních výstupů > Ovládání výstupu x
Digitální výstupy, které se neúčastní samotné regulace* je možné ovládat pomocí dalších dvoustavových regulátorů. Je možné tak spínat jakýkoliv výstup např. podle úrovně nabití akumulátoru apod.
*Pokud je výstup přiřazen některému z regulátorů, je automaticky nastaven jeho režim ovládání na 0.
Konfigurace digitálního výstupu 6
U každého výstupu je možné zvolit režim ovládání 0 – vypnuto 1 – trvale zapnuto 2 – výkon FVE (W) 3 – teplota střídače (°C) 4 – napětí baterie (V) 5 – SOC baterie (%) 6 – výkon baterie (W) – kladný výkon = nabíjení, záporný výkon = vybíjení 7 – síťový výkon (W) – kladný výkon = odběr ze sítě, záporný výkon = dodávka do sítě 8 – výkon regulátoru (%) – výkonu regulátoru 1 a 2 – vhodné pro ovládání ventilátoru. 9 – teplota čidla 1 10 – teplota čidla 2 11 – teplota čidla 3
Pokud aktuální hodnota překročí požadovanou hodnotu je výstup sepnutý. Je možné nastavit hysterezi a výstup invertovat (výstup je pak sepnutý v případě poklesu hodnoty pod požadovanou hodnotu).
Dále je možné aplikovat zpožděné zapnutí a zpožděné vypnutí výstupu.
Příklad ovládání chladících ventilátorů polovodičů. Např. ve verzi BOX je nutné polovodičová relé nuceně chladit. K tomu slouží ventilátor připojený k relé 6. Výstup je poté nastaven jako na obrázku výše – režim ovládání 8, požadovaná hodnota 5. Pokud aktuální výkon jakéhokoliv regulátoru stoupne nad 5,5 % (5 % + hystereze 0,5) je výstup sepnutý. Pokud výkon klesne pod 4,5 % (5 % – hystereze 0,5) je výstup se zpožděním 30 sekund vypnut.
Prvotní základní zprovoznění
Elektrické propojení
Připojet napájecí svorky (napájecí napětí 12 V dc)
Připojit signál HDO (DI1). Bezpotencionální kontakt – propojit s GND
Volitelně připojit blokování Boj./AKU (DI2, DI3). Bezpotencionální kontakt – propojit s GND
Připojit Analogové výstupy (AO1, AO2) k analogovým SSR (0 – 10 V)
Připojit Digitální výstupy k digitálním SSR (3 – 32 V)
Připojit ventilátor k relé chlazení polovodičů – pokud polovodiče vyžadují aktivní chlazení
Připojit Modbus (RS485) ke střídači (vodiče se nekříží „A+ na A+“, „B- na B-„)
Volitelně připojit napětí baterie k analogovému vstupu AI1 (společné GND, je nutné použít odporový dělič pokud je napětí větší než 5 V).
Zapnout napájení, počkat na naběhnutí systému
Zkontrolovat, jestli nejsou teplotní snímače přehozeny
Ohřát teplotní snímač Regulace 1 (bojleru) v ruce = musí se měnit teplota Regulace 1
Ohřát teplotní snímač Regulace 2 (akumulační nádoby) v ruce = musí se měnit teplota Regulace 2
Nastavit adresu Modbus zařízení, komunikační rychlost a aktivovat komunikaci (pokud se mění komunikační rychlost, je nutné ji uložit a zařízení restartovat!)
Volitelně nakonfigurovat připojení k WiFi (pro funkci zařízení není potřeba)
Nastavit analogový offset výstupu (viz níže), a krok výkonu +/-, maximální výkon apod.
Opakovat nastavení bodů 5 až 7 pro ohřev akumulační nádrže (ohřev 2).
Nastavení analogového offsetu
Pokud má analogové SSR samostatný napájecí a regulační vstup (3 svorky), probíhá regulace zpravidla tak, že 0 V na ovládacím vstupu odpovídá 0 % výkonu a 10 V na ovládacím vstupu 100 % výkonu. Offset je v tomto případě nastaven na 0 %, nebo hodnoty blízké 0 %. SSR, které mají společný vstup pro napájení a regulaci výkonu (2 svorky) potřebují nějaké minimální napětí na vstupu, aby začali fungovat. Teprve po překročení minimálního napájecího napětí začínají regulovat. Např.: SSR reguluje od 2,5 do 10 V. Přičemž při 2,5 V odpovídají výkonu 0 % a 10 V odpovídá výkonu 100 %. Offset se vztahuje na analogový výstup pro SSR, ne na výkon spirály; 2,5 V = 25 %. Pokud je výstupní výkon ohřevu nastaven na 0 %, je vždy analogový výstup nastaven na 0 V. Offset se uplatňuje až během samotné regulace.
Postup nastavení analogového offsetu.
Na výkonový obvod SSR je potřeba připojit ampérmetr.
Maximální výkon ohřevu nastavit cca na 1 %, nastavit teplotu ohřevu HDO na vyšší než je aktuálně v nádrži (případně vyndat čidlo) a sepnout signál HDO, případně u HDO zvolit režim regulace „Trvale sepnuto“.
Výstupní výkon bude zobrazovat 1 % (viz např. obrazovka STAV OHŘEVU).
Nyní je potřeba analogový offstet nastavit na hodnotu, při které se začne zvedat proud spirálou. Stačí desetiny Ampér – to odpovídá hodnotě výkonu 1%.
Offset může být nastaven až na desítky procent (např. 25 % = minimální výstupní napětí na výstupu je 2,5 V).
Po nastavení offsetu opět vypnout nucenou regulaci a nastavit dle požadavků ohřevu (max. výkon, teplotu apod.)
Zařízení není samostatně funkčním celkem a vyžaduje odbornou montáž!Není určené pro uvedení do běžného provozu, ale výhradně pro studijní účely za účelem zkoumání funkce, vlastností a použitelnosti, které provádí uživatel na vlastní zodpovědnost. Určeno pouze pro osoby s elektrotechnickou kvalifikací a potřebnými oprávněními.
Topné spirály a jiné tepelné spotřebiče musí být vždy zapojeny přes nezávislý termostat, a tepelnou pojistku, která je odstaví v případě poruchy regulátoru! Tlakové nádoby vždy musí mít pojistný ventil patřičné dimenze, který je funkční a pravidelně se zkouší! Více informací naleznete v článku Bezpečnost především! Ochrana před přetopením nádrže.
Diskuze k zařízení Power Router je na této stránce. Tam naleznete časté dotazy, nebo můžete položit vlastní.
POZOR! 10. 5. 2025 až 25. 5. 2025 mám dovolenou. Objednávky provedené v tomto termínu budou odbaveny až následující dny. Díky za pochopení. Skrýt